MARKA TESCİLİ

Marka Tescil başvurusu için hemen arayın...

MARKA TESCİL KAMPANYASI Marka Tescili ile markanızı ve logonuzu tescil ettirerek koruma altına almak , başkaları tarafından haksız kullanımlarını engellemek için bir fırsat sunuyoruz.  devamı >>>

 

MARKA TESCİL İŞLEMİ NE KADAR SÜRER ?

 

Markaların tescil işleminin süresi için kesin bir bilgi vermek mümkün değildir. Marka başvurusunu takiben evraklar incelenir ve şekli eksiklik bulunmaması duruda başvuru alındı yazısı düzenlenir. Daha sonra sırasıyla ; eşya listesi düzenlenir, marka uzmana gönderilir, uzman kararının olumlu olması durumunda 3. kişilerin itirazına açık olarak ilana çıkan marka 3 ay resmi TPE marka bülteninde yayınlandıktan sonra itiraz bulunmaması durumunda tescil kararı alınır. Toplam süreç ortalama 8-10 ay aralığında tamamlanmaktadır.

 

Marka tescil sürecinden en çok vakit alan süreçler uzman incelemesi ve itiraz (uzman kararına itiraz, yayına itiraz) işlemleridir. Marka tescil sürecinin uzamaması için başvuru öncesi gerçekleştirilen marka ön araştırma işleminin özenle yapılması şarttır. Bu nedenle ön araştırma işleminin marka uzmanları ve marka vekilleri tarafından profesyonel olarak gerçekleştirilmesi zaman ve ekonomik maliyetlerin de azalmasını sağlayacaktır. Günümüzde bir çok marka patent ofisi marka ön araştırma işlemini ücretsiz olarak gerçekleştirmekte ve müşterilerine marka ön araştırma raporu sunmaktadır. Bununla birlikte Türk Patent Enstitüsü'ne (TPE) de marka ön araştırma talebinde bulunulabilir. İnternet üzerinde yapılan ön araştırmalar da son dönem başvuruların bir kısmı sisteme girilmediği için görülememekte, bir kısmı da sınıf listeleri henüz oluşturulmadığı için yorumlanamamaktadır. Bu tip şüphelerin söz konusu olması durumunda ve/veya internet üzerinde yapılan ön araştırmada sınıfı girilmemiş aynı / benzer marka ile karşılaşılması durumunda; TPE'ne marka ön araştırma başvurusu yapılmasında fayda vardır.

 

 

 > Marka nedir ?

 

 > Marka sahibi birden fazla kişi olabilir mi ?

 

 > Buluşuma Patent alırsam markam da korunur mu ?

 

 > Marka tescil işleminin maliyeti nedir ?

 

 > Ad ve soyad marka olur mu ?

 

 > Marka tescil belgesi kaç yılda bir yenilenir ?

 

 > Marka Tescil işlemi ne kadar sürer ?

 

 > Marka başvurularında rüçhan hakkı ne anlama geliyor ?

 

 > Marka tescili ve Patent aynı şey midir ?

 

 > Marka devir edilebilir mi ?

 

 > Markam ne zaman koruma altına alınmış olur ?

 

 > Şahıs olarak marka tescili yaptırabilir miyim ?

 

 > Marka vekili nedir ?

 

 > Marka ile birlikte logomu veya sloganımı tescil ettirebilir miyim ?

 

 > Marka, emtia veya nice sınıfları ne anlama geliyor ?

 

 > Uluslararası marka tescili yaptırabilir miyim ?

 

 

 

 

ana sayfa | hakkımızda | referanslar | iletişim
Marka Tescil Belgesi - Copyright © Kobigem